Vážené slovenské televízie, patrí vám moje veľké „ďakujem“!

Autor: Marek Valko | 6.7.2012 o 10:31 | (upravené 6.7.2012 o 11:46) Karma článku: 23,01 | Prečítané:  22325x

...alebo všetko zlé je na niečo dobré. Vážené slovenské komerčné televízie. Spadli ste do absolútneho morálneho bahna, z ktorého sa bude, zdá sa, dostať veľmi ťažké, ba priam nemožné. V tomto marazme ste sa ocitli len a len vďaka vašej ziskuchtivosti, ktorá nemilosrdne prevalcovala aj tie posledné zvyšky vašich morálnych hodnôt. Nechcem príliš moralizovať, ale postaviť svoje zisky na znevažovaní ľudskej dôstojnosti, zdôrazňovaní majetkových rozdielov či ponižovaní jedincov v spoločnosti je absolútne neprijeteľné. Takto by som mohol pokračovať ďalej, no prejdime k veci.

Milé televízie,

Ďakujem, že nám ukazujete ľudí vymetajúcich večierky azda všetkých firiem na Slovensku, kde sa vždy dobre zadarmo najedia či spoločne poohovárajú tzv. osobnosti tzv. slovenského showbiznisu. Sme vám nesmierne vďační aj za to, že nám nikdy nezabudnete povedať veľmi dôležité novinky z osobného života týchto tzv. celebrít, napr. s kým momentálne chodí pani Judínyová alebo koľko eur stáli šaty pani Heringovej, ktorá vďaka svojej prirodzenej kráse nikdy v živote nemusela využiť služby platického chirurga.

Ďakujem, že nám ukazujete ťažký každodenný život arogantných nemeckých milionárov, ktorých jediným vážnym problémom je, v ktorej drahej reštaurácii sa naobedujú alebo aké gýčové handry si kúpia v tých najsnobskejších butikoch.

Ďakujem, že nám ukazujete ľudí mentálne postihnutých, ktorí skutočne nemôžu za to, s akou diagnózou sa narodili. Veď hlavné je, že sa na tom pospolitá Slovač zabaví, o ostatné sa už postará nemenej trápny moderátorov monológ.

Ďakujem, že nám ukazujete ľudí nemajetných, chudobných, ktorých (ne)veľkosť majetku je podľa vás priamo úmerná ich spolčenskému statusu, a tak ich zosmiešňujete pred celým národom. Títo ľudia len majú smolu, že sa jednoducho vymykajú zo štandardu slovenskej rodiny, pritom však nie sú zlí. Práve naopak. Častokrát svojou úprimnosťou a človečenstvom prevyšujú ostatných.

Ďakujem, že nám ukazujete ľudí závislých na alkohole, drogách či trpiacich inými problémami. Osobné tragédie týchto ľudí by mali ostať ich súkromnou záležitosťou a nie stať sa predmetom debát ...násť ročných detí počas prestávky na základnej či strednej škole.

Ďakujem, že nám ukazujete ľudí, ktorí majú v popise svojej činnosti veľké "ničnerobenie" a "intrigovanie" v uzatvorenom hotelovom areáli kdesi v Karibiku. Výhra v podobe ťažkých tisícov eur pre víťaza bude v tomto prípade skutočne zaslúženou odmenou po mimoriadne namáhavom pobyte v "pozemskom raji".

Ďakujem, že nám ukazujete ľudí, ktorí chcú stretnúť lásku svojho života práve pred televíznou kamerou a zrakmi tisícov televíznych divákov, a to kdesi na svojej ťažko vybudovanej farme v Hornej Dolnej, kde budú so svojimi polovičkami spoznanými ad hoc viesť usporiadaný život, mať veľa deťúreniec a žiť bok po boku, až kým ich smrť nerozdelí.

Ďakujem, že nám ukazujete ľudí, ktorí to v živote dotiahli až do 2. kola celosvetovo uznávanej speváckej alebo talentovej súťaže, aby následne pozornosť verejnosti vzbudili skôr svojimi outfitmi a škandálmi ako skutočným speváckym umením.

Ďakujem, že nám ukazujete ľudí, ktorí sa za spoločným večerným stolom stretli skutočne len preto, aby predviedli len a len svoje gastronomické schopnosti. Intrigy a vzájomná nevraživosť sprevádzajúca nás počas celého programu je len nechceným vedľajším produktom úprimného priateľského posedenia, a tak za stolom nemôžu chýbať pornoherci, vyhasnuté spevácke hviezdy, speváci so psychickými problémami, párty girls s jasne vyhranenou životnou filozofiou či kvázi úspešní podnikatelia s políciou na krku.

Ďakujem, že aj dnes večer nám ponúknete už 154. diel 9. série kvalitného seriálu s hercami, ktorí v ňom hrajú pomaly už piaty rok. A ak sa aj objavia nejaké nové tváre, tak len preto, aby sa zvýšila sledovanosť - to čarovné slovko v žargóne našich televízií. Aj tu platí, že akákoľvek zmena je život. Nedá mi nepoďakovať aj za mizerný dejový spád, smiešne diálogy a osudové zvraty odohrávajúce sa v dvoch obývačkách a jednom bare o rozmeroch 5 x 5 metrov, kde ich neodmysliteľný kolorit dotvárajú lacné interiérové kulisy. A že ľudia by aj uvítali viac exteriérových scén? Majú smolu...prečo by ste ich aj točili, keď ich výroba si vyžaduje o niečo viac námahy a samozrejme aj financií.

 

A prečo vám vlastne za to všetko ďakujem?

Nuž, vážené televízie, ďakujem vám predovšetkým za to, že mám viac času na kvalitné knihy, zmysluplné filmy a dokumenty či jednoducho na to, čo ma baví a napĺňa. Áno, aj na písanie. Jasný dôkaz: Keby som napríklad dnes pozeral niektorý z vašich vyššie spomínaných "skvostov", tento článok by kvôli môjmu extrémnemu emočnému zážitku určite nevznikol.

Jediné slovo, ktoré vystihuje podstatu vašej programovej štruktúry, je ODPAD! No pamätajte, dnes sa už spoločnosť vie vysporiadať s odpadom rôzneho druhu, či už je alebo nie je nebezpečný. Ten odpad, ktorý dnes produkujete, podľa mňa patrí do prvej kategórie, no je len na divákoch, ako ho budú vnímať oni. Či podľa nich balansuje na hranici spomínaných kategórií alebo spadá do jednej z nich. Ja mám, našťastie, v tejto otázke už dlhšiu dobu úplne jasno.

 

S pozdravom,

váš verný nesledovateľ Marek

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.


Už ste čítali?